כיצד לבחור מיטת ילדים?

ילדים בסביבות גיל שנתיים וחצי עד שלוש, עוברים למיטת ילדים בה הם ישתמשו עד סביבות גיל עשר.

        

לקולקציית מיטות הילדים והנוער של שמרת הזורע

                    

ישנם מספר שיקולים שיש לעשות בבחירת המיטה הנכונה.

סוגי מיטות ילדים

ישנם סוגים רבים של מיטות ילדים, הנפוצה ביותר היא 'מיטת חבר'.

'מיטת חבר' היא מיטה עשוייה מעץ שמורכבת משתי מיטות, מיטה עליונה ומיטה תחתונה נשלפת. את המיטה התחתונה ניתן לשלוף בקלות ולאפשר שינה של ילד נוסף.

למיטות החבר יש הרכבים שונים:

א. מיטת חבר הכוללת ארגז מצעים גדול

ב. מיטת חבר עם 2 או 3 מגירות לצעצועים

ג. מיטת חבר ללא ארגז מצעים וללא מגירות. (אלו בדרך כלל המיטות הזולות ביותר)

ד. סוג נוסף של מיטת חבר הוא מיטת קומותיים הכוללת בחלקה התחתון גם מיטת חבר

מיטות ילדים נוספות הן מיטות מרופדות עם מנגנון הרמה קפיצי. אלו מיטות נוחות לתפעול אך לא תמיד יש להן מעקה הגנה מפני נפילה. ככלל, עדיף לוודא שלמיטת ילדים יהיה מעקה הגנה.

מיטת קומותיים גם היא מיטת ילדים מאוד נפוצה, הדבר החשוב ביותר שכדאי לברר לפני הרכישה הוא שלדגם המיטה יש אישור מכון התקנים. מכון התקנים מכתיב כללים ברורים של חומרים, מבנה ומידות של מיטות הקומותיים כדי לוודא את בטיחות הילדים.

מיטת ילדים בודדת, מיטה ללא מיטת חבר וללא מקום אחסון. זהו סוג מיטה שאינו נפוץ בישראל מכיוון שברוב הבתים מעדיפים רהיטים שיש בהם אחסון ושמאפשרים אירוח.

       
בחירת עיצוב של מיטת ילדים

ככלל, ככל שהילדים קטנים יותר מומלץ לבחור עבורם מיטות עם הגנות גבוהות יותר. כל מיטת מורכבת מראש מיטה אחורי, ראש מיטה קדמי, ומעקה בטיחות. ככל שראשי המיטת גבוהים יותר, כך הסיכוי שהילדים ייפלו מהמיטה במהלך השינה, נמוך יותר. ככל שמעקה הבטיחות ארוך יותר, כך הוא מכסה שטח הגנה גדול יותר.

הורים לילדים שובבים שאוהבים להשתולל, יעדיפו מיטות עם חלקי עץ מעוגלים וימנעו מדגמים בעלי פינות חדות.


החומרים שמהן עשויה מיטת ילדים

בישראל רוב מיטות הילדים עשויות מעץ אורן. השימוש בעץ האורן נובע משלל סיבות, העץ קל לעיבוד, מספיק חזק לייצור מיטות, מחירו אטרקטיבי והוא בעל זמינות גבוהה בשווקים שונים. החיסרון בעץ האורן הוא בכך שהוא עץ עם לא מעט 'עיניים' וכמו כן הוא אינו יציב ועלול להיסדק, לשנות טקסטורה ואפילו לשנות גוון במהלך הזמן. חסרונות אלו אינם משפיעים על חוזק המיטה או על איכותה, אלא רק על הנראות שלה.

חומרים נפוצים נוספים הם שבבית ואמ.די.אפ (MDF) שמשמשים בדרך כלל לראשי המיטה ולחזיתות של מגירות. חומרים אלו מאוד יציבים והסיבה לשימוש בהם היא מכיוון שבמשטחים גדולים אין בהם סדקים או שינויי טקסטורה.

בחירת מזרן לילדים

בישראל רוב מזרני הילדים הם מזרני ספוג ולא מזרני קפיצים. הסיבה המרכזית לכך שרוב מזרני הקפיצים גבוהים מידי עבור מיטות ילדים. למזרני קפיצים חייב להיות גובה מינימלי שמאפשר לקפיץ להיות אפקטיבי. בתחום מזרני הספוג ישנם מספר צפיפויות, צפיפות הספוג נקבעת לפי משקל למטר מעוקב (קוב'). מזרני נפוצים עשויים בצפיפות של 24 ק"ג עד 27 ק"ג לקוב. מדובר במזרנים בקשיחות קשיחה למחצה. מזרנים מעל ל-30 ק"ג לקוב נחשבים למזרנים קשיחים עד קשיחים מאוד.

לגוון הספוג בדרך כלל אין משמעות, לעיתים הגוון הוא מרמז על צפיפות הספוג (אך לא בהכרח). מותגים שונים לעיתים משתמשים בגוון הספוג שונה רק בכדי לבדל את עצמן מהמותגים האחרים.

סוגי מזרנים: המזרן הנמכר ביותר הוא מזרן 100% ספוג, כלומר חתיכת ספוג אחת גדולה ושלמה, מצופת בציפית דקה. צפיפות הספוג הנפוצה היא 27 ק"ג לקוב שהיא צפיפות קשיחה למחצה. ישנה קבוצה גדולה נוספת של מזרני ילדים המורכבת ממזרנים דו צדדיים.

מזרן דו צדדי הוא מזרן שיש בו שני סוגי ספוג שונים, בעלי קשיחויות שונות. כלומר, שינה על צד אחד של המזרן, שונה משינה על צידו השני.

יש מגוון גדול של מזרנים דו צדדיים, למשל:

צד קשה וצד גמיש. צד רך וצד קשה-למחצה. צד ויסקו וצד ספוג רגיל, וכו'. גובה המזרנים הללו הא בדרכ בין 12 ל-14 ס"מ.

ניקוי: חשוב לוודא שכיסוי המזרן הוא עם רוכסן ושאפשר לשלוף את הציפה ולכבס אותה במכונת כביסה. לחלק מהכיסויים יש גם בד דוחה נוזלים המאפשר ניקוי מהיר בעזרת מטלית.

בנוגע לגובה המזרן, אנו ממליצים לבחור מזרן שהוא במינימום גובה של 8 ס"מ לילדים קטנים ומינימום 10 ס"מ לילדים גדולים.


בחירת גודל המיטה

המידה הנמכרת ביותר היא במידה של 190 ס"מ אורך ו-80 ס"מ רוחב. מידות אלו מתייחסות לגודל המזרן ולא למידות החיצוניות של המיטה. רוחב 80 ס"מ בהחלט מספיק לילד לפחות עד גיל 10. זו מידה פופולארית מכיוון שהיא מאפשרת לילד יותר שטח משחק בחדר. 

לחדרים גדולים יותר, אפשר לבחור ברוחב 90 ס"מ. רוחב 90 ס"מ מאפשר למבוגר לשכב בנינוחות ליד הילד בשעת הקראת סיפור.

לרוב, מיטת החבר (המיטה הנשלפת) אינה משתנה, רוחבה נשאר 80 ס"מ (בין אם רכשתם רוחב מיטה עליונה של 80 ס"מ או 90 ס"מ).